מידע כללי על איחוד האמירויות הערביות

האמירויות הערביות המאוחדות, בעברית מוכרת יותר בשם - איחוד האמירויות הערביות, בערבית الإمارات العربية المتحدة ובקיצור איחוד האמירויות היא פדרציה, מדינת מדבר ערבית מוסלמית עשירה מאוד בנפט, ממוקמת בדרום מערב אסיה במפרץ הפרסי, בצפון המזרח של חצי האי ערב בין עומאן לסעודיה.

באיחוד האמירויות יש 9.9 מיליון תושבים, מתוכם רק 1.4 מיליון הם אזרחי המדינה, והשאר עם בעיקר עובדים זרים המגיעים להתפרנס. המדינה כוללת אוכלוסייה ממוצאים ומלאומים מגוונים ושונים, 5 הנפוצים ביותר באמירויות עג'מאן, דובאי ושארג'ה הם: 25% הודים, 12% פקיסטניים, 9% ערבים-אמירתיים ילידי המקום, 7% בנגלדשים, ו-5% פיליפינים כאשר חצי מיליון מהאוכלוסייה הם עובדים זרים המגיעים מאירופה, צפון אמריקה, אוסטרליה, דרום אמריקה ומרכז אמריקה, שאר האוכלוסייה הם אוכלוסייה ערבית (ובפרט עומאניים ומצריים), שהגיעו לאמירויות כעובדים זרים בתחילת שנות ה-60 שתעשיית הנפט התחילה לשגשג. מספר הגברים במדינה גדול פי 2.2 ממספר הנשים וכמעט 90% מהאוכלוסייה גרים וחיים ביישובים עירוניים.


קצת פוליטיקה

הפדרציה איחוד האמירויות הערביות כוללת בתוכה 7 אמירויות מונרכיות, לכל אמירות יש תרבויות ומסורות שונות: דובאי, אבו דאבי (הבירה), שארג'ה, עג'מאן, ראס אל-ח'ימה, פוג'יירה ואום אל-קיוין, כאשר האמירויות היותר מוכרות ופופולאריות הן דובאי ואבו-דאבי, כאשר אבו דאבי היא האמירות הכי גדולה מבין 7 האמירויות והיא גם העיר הבירה של איחוד האמירויות.

איחוד האמירויות הערביות קיבלה את עצמאותה בשנת 1971 מחוף שביתת הנשק ומהממלכה המאוחדת.

אמירות (בערבית יחיד: إمارة, ובערבית רבים: إمارات) היא שטח אדמה פוליטי הנשלט ע"י אמיר בשושלת ערבית מונרכית.

תואר האמיר הוא תואר שעובר בירושה לבן המשפחה הבא בתור שהוא בעצם יורש העצר.

כיום מרבית האמירויות לא קיימות, חלקן השתלבו אל תוך מדינה יותר גדולה וחלקן ע"י שינוי בסגנון השליטה בהן לסגנון שלטון של סולטאן או מלך, מדינות כדוגמת איחוד האמירויות הערביות הפכו למדינות נדירות יותר, וכיום (2021) קיימות בעולם רק 3 מדינות כאלו: כווית, קטר ואיחוד האמירויות הערביות. לשואלים מהי פדרציה - פדרציה/מדינה פדרלית היא בעצם סוג של מדינה ריבונית בדרך כל מאופיינת באיגוד של ארצות ריבוניות או אזורים ריבוניים תחת שילטונו של ממשל מרכזי אחד.

בראשה של כל אמירות עומד מנהיג שייח' שהשלטון שלו עובר בירושה. מנהיג של כל אמירות יכריע בשאלות והחלטות פנימיות של מדיניות וחוקים בתחומי דת, חברה וכלכלה, ובכל הקשור למדיניות חוץ, ביטחון והגנה של האמירויות ההחלטות הן משותפת. בשנת 1971, השנה שבה התקבלה העצמאות, הקים איחוד האמירויות פדרציה שבה כל אחת מהאמירות החזיקה בשליטה שכללה בין היתר גם את זכויות כריית הנפט (בעיקר).

לאחר קבלת העצמאות בתאריך ה-2.12.1971 אומץ באופן רשמי הדגל של איחוד האמירויות הערביות.

הדגל נבחר מתוך יותר מאלף דוגמאות והצעות אשר הוגשו בתחרות עיצוב הדגל. הצבעים של הדגל הם אדום, לבן, שחור וירוק - הצבעים הלאומיים הערביים, אשר מסמלים את האחדות של העם הערבי.

שמו של מעצב הדגל הוא עבדאללה מוחמד אל מעיינה שעיצב את הדגל הנבחר בהיותו רק בן 19, לדבריו יש בצבעים של הדגל סמליות נוספת מעבר לאיחוד העם העברי, בנוסף ללבן והאדום שהם צבעים בדגלים של כל האמירויות האיחוד, הצבע הירוק מסמל את הפוריות והצבע השחור מסמל את הנפט עליו מושתת הכלכלה של המדינה.

לכל אחת מהאמירות באיחוד יש גם דגל עצמאי משלה, מלבד האמירות פוג'יירה אשר משתמשת בדגל של האיחוד גם כדגל הרשמי של המדינה. הסמל הלאומי של איחוד האמירויות הערביות הוא העוף הדורס הבז, והראם הלבן, הראם הערבי או ראם התועפות - אנטילופה בינונית (Arabian oryx), היא החיה הלאומית של המדינה. את "המועצה העליונה" מרכיבים 7 המנהיגים של 7 האמירויות. בראשה של המדינה ובראש של "המועצה העליונה" עומד הנשיא עם סמכויות פוליטיות מאוד נרחבות, והוא נבחר לכהונה של 5 שנים מבין אמירי המדינות, למרות שבפועל האמיר של אבו דאבי מכהן (תמיד) כנשיא. כיום הנשיא המכהן והאמיר של אמירות אבו דאבי הוא ח'ליפה בן זאיד אאל נהיאן אחד מהמנהיגים הבולטים ביותר בעולם הערבי ובכלל. הוא ירש את תפקיד הנשיא בשנת 2004, וליתר דיוק ב-03.11.2004 לאחר שאביו (זאיד בן סולטאן אאל נהיאן) נפטר. בשנת 2010, בשל משבר כלכלי עולמי, שלא פסח גם על האמירות דובאי, שהביא את האמירות לחובות עתק, ח'ליפה בן זאיד אאל נהיאן דאג להזרים אל קופת האמירות כסף רב לצמצום החוב.

כאות תודה הבינין הגבוה בעולם הממוקם בדובאי נקרא על שמו ושונה מבורג' דובאי לבורג' ח'ליפה. אחיו למחצה השיח' מוחמד בן זאיד אאל נהיאן הוא יורש העצר ובשל בריאותו הרופפת של ח'ליפה בן זאיד אאל נהיאן, הוא מתפקד בפועל כשליט של אמירות אבו דאבי ושל כל איחוד האמירויות. "המועצה העליונה" בוחרת את הקבינט - "מועצת השרים", ובראש הקבינט עומד ראש הממשלה, בעוד ש"האספה הלאומית", הכוללת 40 שרים הנבחרים מכל 7 האמירויות, היא בוחנת ובודקת חוקים המוצעים בפני הממשלה. ראש הממשלה של איחוד האמירויות הערביות וסגן הנשיא של איחוד האמירויות הערביות הוא מוחמד בן ראשד אאל מכּתום, הידוע בשמו שהייח' מוחמד והוא גם האמיר של דובאי. בפדרציה ישנה מערכת משפט פדרלית, כאשר כל האמירויות חוץ מהאמירויות ראס אל ח'ימה ואבו דאבי הצטרפו למערכת המשפט הזו. לכל 7 האמירויות ישנם חוקים אסלאמיים וחוקים חילוניים עבור האזרחים, הפושעים ועבור בתי המשפט הגבוהים.


קצת כלכלה

עד לשנות ה-60 של המאה העשרים כלכלת האמירויות נחשבה לכלכלה די נחשלת, דלת משאבים ואמצעים, והתבססה בעיקרה על פעילות ימית כגון סחר ימי, דיג, שליית פנינים ובניית סירות. 

עם ראשית שנות ה-60 וגילוי הנפט בתחום האמירויות (אשר רובן נמצאות באבו דאבי) התחילה מהפכה כלכלית, המאפשרת מאז ועד היום רמת חיים מהגבוהות שיש בעולםהחל מ-1974 איחוד האמירויות הערביות חברה בארגון אופ"ק - זהו ארגון של מדינות המייצאות נפט ומטרתו לקבוע ביחד עם חברות הנפט את מחיר וקצב הפקת הנפט ואת זיכיונות העתידיים.  


מזג אוויר

בחודשי הקיץ (מאי - ספטמבר) מזג האוויר הוא חם מאד, הטמפרטורות עשויות להגיע ל-°45 מעלות צלזיוס, ובשאר חודשי השנה די נעים, בחודשים אלו הטמפרטורות הן בין 30-20 מעלות צלזיוס. 

 

בשנים האחרונות בשל משבר האקלים הכלכלה לא מושתת רק על ענף הנפט והגז הטבעי והיא מפנה עוד ועוד משאבים לפיתוח וקידום אנרגיות מתחדשות ולהקטנת התלות בדלקים מזהמים, כולל עיבוד מזון, ייצור של טקסטיל, אלומיניום, חומרי בניין והפקת אמוניה 

 

מאז שנות ה-80 של המאה העשרים הודות למדיניות "השמים הפתוחים" ישנו גידול דרמטי במספר התיירים, בעיקר תיירים מאירופה המחפשים קצת הפוגה מהחורף האירופאי המקפיא אל חורף קליל ונעים יותר.  

 

המטבע בו משתמשים באיחוד האמירויות הערביות הוא מטבע הדירהם (AED). נכון לכתיבת שורות אלו (2021), דירהם 1 עומד על שער של כשקל 1, כלומר השער הוא כמעט הערך של שקל 1. חשוב לציין שלשער יש כמובן נטייה להשתנותומומלץ להתעדכן בערך שלו לפני הנסיעה. 


קצת היסטוריה

ממצאים ארכאולוגיים אשר נחשפו באיחוד האמירויות הערביות חושפים היסטוריה ענפה  של סחר אזורי וחיים אנושייםכולל עם מסופוטמיהבאזור זה התיישבו מספר שבטים, בפנים הארץ וגם לאורכו של החוףבמאה ה-7 עברו השבטים המקומיים תהליך דתי של איסלאמיזציהובמאות ה-10 עד ה-12 היה באזור שלטון של בני הכת האסמעילית - הקרמטיםובתחילת המאה ה-16 חלה באזור המפרץ התערבות אירופאית. 


קצת על היחסים עם מדינת ישראל

מאז הקמתה של הפדרציה, איחוד האמירויות הערביות חברה בליגה הערבית והעמדה הייתה עמדה עוינת כלפי מדינת ישראל, ולא היה שום קשר בין ישראל לאמירויות עד לחתימת הסכמי אוסלו בתחילת שנות התשעים של המאה ה-20. לאחר חתימת הסכמי אוסלו, איחוד האמירויות הערביות נמנעו מיחסים גלויים עם מדינת ישראל בשונה מהשכנות שלה, קטר ועומאן, עם זאת התקיים סחר באופן עקיף בין 2 הצדדים ומתחת לרדאר התקיימו גם יחסים בטחונים.  

בחודש נובמבר ב-2015 משרד החוץ של מדינת ישראל הודיע על פתיחתה של נציגות רשמית ישראלית ראשונה באבו דאבי! ממשלת האמירויות המעיטה בחשיבות של המהלך והצניעה אותו. בתאריך ה-30.6.2109 שר החוץ של ישראל ישראל כץ ביקר בבירת האמירויות - אבו דאבי ובתאריך ה-13.8.2020 בנימין נתניהו ראש ממשלת ישראל ונשיא ארה"ב דאז דונלד טראמפ הודיעו ישנה הסכמה בין מדינת ישראל ואיחוד האמירויות הערביות לקראת כינון והסדרת היחסים הדיפלומטים בין השתיים כחלק מהסכמי אברהם. ההסכם נחתם באופן רשמי בתאריך ה-15.09.2020 ואושר ב-2 המדינות, יא! זה רשמי!  

השגרירות של ישראל ממוקמת ופועלת בבירה אבו דאבי, ולצידה ישנה גם הקונסוליה הפועלת וממוקמת בדובאי, ומהצד השני השגרירות של איחוד האמירויות מיועדת להיות ולפעול בתל אביב, ישראל. הסכם הנורמליזציה של היחסים בין 2 המדינות פותח עבור הישראלים דלת חדשה לגלות ולחקור מקרוב יעדים מרהיבים ועולם חדש לחלוטין שעד לא מזמן היה זר לרוב הישראלים. 


 

Sign up to our newsletter and grab tickets at lowest prices    Duis dignissim mi ut laoreet mollis. Nunc id tellus finibus, eleifend mi vel, maximus justo. Maecenas mi tortor, pellentesque a aliquam ut, fringilla eleifend lectus. Maecenas ultrices tellus.